V rámci sortimentu latexových môžete možno naraziť na rôzne druhy, líšiace sa spôsobom výroby, resp. zložením jednotlivých častí výrobku. Druh od druhu sa líši, s cieľom nájsť kombináciu s určitými vlastnosťami uspokojujúcimi rôzne potreby užívateľov.

Tieto matrace následne môžu obsahovať:

  • Štandardný latex – druh matraca, v ktorom sa nachádza syntetický a prírodný latex s vyšším podielom toho syntetického.
  • Talalay latex – zmes syntetického a prírodného latexu, pričom v matraci sa nachádza pena s vyšším podielom latexu prírodného.
  • 100% prírodný latex – najvyššia kvalita, kde je matrac tvorený iba 100% čisto prírodným latexom a zloženie je teda prírodné.

Pozrite sa pre predstavu na niektoré modely matracov, ku ktorých výrobe bol využitý 100% prírodný latex →

Latexový matrac Ergonomic Latex s maximálnou nosnosťou až 150 kg a 6 cm vrstvou 100% latexu o hustote 65 kg/m3 – najlepší materiál na trhu! Druhú ležiacu plochu tvorí vysoko pružná pena EuroFoam®

Matrac Xena, ktorý je z oboch strán tvorený 6 cm vrstvou 100 % prírodného latexu. Jadro tvorí špeciálny materiál BIOTEX a kokosové vlákna.

Matrace LATEX AIR COMFORT s 3 zónovou 100% latexovou penou o hustote 65 kg/m3. Na druhej ležiacej ploche sa nachádza plne flexibilná pena RG 25 kg/m3 .

Výška matraca

Matrace ponúkame v rôznych výškach. Čím sú vyššie, tým sú kvalitnejšie. Obecne sú najlepšou voľbou pre ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou. Latexové matrace sú vo väčšine prípadov vyššie. Výška sa pohybuje od 20 cm do cca 26 cm. Samozrejme, záleží na individuálnych preferenciách a taktiež na výške postele. Pre jednoduché vstávanie z postele by mal tento rozmer byť v rozmedzí 45 – 50 cm, čo je štandardom.

  • okolo 17 cm – pre dospelé osoby s váhou do 100 kg
  • nad 22 cm – min. výška pre ľudí s vyššou hmotnosťou, nad 100 kg
  • pod 17 cm – pre dospelých jedincov s ľahkou váhou, a taktiež ako matrac pre deti.

Ako už však bolo povedané, vyššie matrace poskytujú lepšie ortopedické vlastnosti a dlhšie vydrží. Latexové matrace sa pod takúto kategóriu jednoznačne radia.

Počet zón

V rámci modelov matracov nerozlišujeme len zloženie materiálov a výšku jadra, ale taktiež počet anatomických zón. Existujú varianty s 3-zónovým, 5-zónovým či so 7-zónovým jadrom, ktoré sa líšia taktiež tvrdosťou. Úplne dostačujúce sú 3 zóny. Ale pozor! Latexové matrace majú obecne také vlastnosti, že sa v každom mieste tlaku prispôsobia dokonale telu i bez ovplyvnenia okolitého priestoru.

3-zónový latexový matrac SIMONA LATEX poskytuje ideálne ortopedické vlastnosti.

Hustota

Latexové peny majú taktiež rôznu hustotu. Väčšinou sa pohybuje okolo hodnoty 60 kg/m3. Pevnejší povrch ponúkajú peny s vyššou hustotou, rovnako tak s týmto údajom súbežne súvisia lepšie ortopedické vlastnosti či dlhšia životnosť. Lepšie optimum predstavuje 65 kg/m3. 100% prírodný matrac zaobstaráte i s hustotou latexu 70 –  90 kg/m3.

Latexový matrac MEDEO LATEX, ktorý obsahuje 100% prírodnú latexovú penu o najlepšej hustote 65 kg/m3