Odkiaľ pochádza a ako sa spracováva latex, ktorý sa používa na výrobu matracov?

Pre výrobu latexových matracov sa využíva prírodný materiál, konkrétne kaučuk, ktorého zdrojom je predovšetkým strom Hevea Brasilinesis. Pochádza z Južnej Ameriky, odkiaľ sa následne rozšíril do ďalších krajín. Dnes rastie napríklad na Malajskom polostrove a v niektorých štátoch Afriky. Najviac kaučukovníkových plantáží sa dnes nachádza v Malajzii, Thajsku a Indonézii.

Plantáže s kaučukovníkmi, odkiaľ sa latex získava.

Spracovanie latexu

Prírodný latex je vlastne biela tekutina, ktorá vyteká z kôry stromov, keď dôjde k poškodeniu ich kmeňa. V kaučukovníkoch sa teda vytvorí sieť kanálikov, odkiaľ sa následne kaučuková miazga odvádza čapovaním. Za rok sa z jedného stromu získa okolo 2-3 kg kaučuku. Táto tekutina sa ďalej spracováva a kombinuje s latexom syntetickým, aby materiál získal jedinečné vlastnosti a dlhú stálosť, ktorá je vskutku obdivuhodná.

Latex v surovom stave vypadá takto. Následne sa z neho vyrába latexová pena.

Absolútnou novinkou a materiálom budúcnosti je úplne 100% prírodný latex. Jedná sa o jediný latex na svete s nulovou uhlíkovou stopou (CO2 neutrálny). Získava sa z kaučukovníkov rastúcich v Guatemale a spracováva sa revolučnou metódou vulkanizácie za pomoci rádiofrekvencie.

Latex v matracoch

Z latexu sa v súčasnej dobe vyrába nespočetné množstvo vecí, napr. pneumatiky, hadice, tesnenia, gumové rukavice, nafukovacie balóniky, pánska ochrana atď. Možno by vás ani nenapadlo, že je skvelým materiálom pre matrace. A to nie len hocijaké. Latexová pena je skutočne jedinečná a poskytuje oproti iným matracom až neuveriteľnú životnosť, ktorá sa pohybuje dokonca okolo 20 rokov.

Do matracov sa používa latexová pena rôznych pevností, ktorá obsahuje kombináciu prírodného a syntetického latexu v rôznom pomere za použitia najmodernejších metód odlievania latexu do foriem. To zaisťuje rovnaké vlastnosti latexového matraca na celej jeho ploche. Úplnou špičkou je následne 100% prírodný latex. Z neho vyrobené matrace uspokoja aj tých najnáročnejších užívateľov.

Pozrite sa na ponuku 100% latexových matracov tej najvyššej kvality →>

Latexový matrac JANA zo 100% latexu, ktorý sa nachádza na oboch ležiacich plochách. Jadro je vyrobené z tvrdej studenej peny.

Latexový matrac Xena patrí medzi najlepšie matrace. Po oboch ležiacich plochách sa nachádza 6 cm 100 % prírodná latexová pena, jadro je tvorené z kokosových vlákien a medzi penou a vláknami sa ešte nachádza špeciálny materiál BIOTEX na tvrdé vzdušné jadro.

Kombinácia latexu s ďalšími penami

Na trhu nájdeme taktiež matrace, u ktorých je latex kombinovaný s inými druhmi materiálov, napr. studenou penou, pružinami, pamäťovou penou, PUR penou a pod. Prečo? Aby sa maximálne využili vlastnosti daných materiálov a vznikli tak výrobky, ktoré splnia očakávania každého z nás. Najmä matrace zo studenej peny a latexu sa radia medzi veľmi obľúbené. Dnes zaručene zaobstaráte matrac, ktorý vám bude presne vyhovovať.

Pozrite sa na kompletnú ponuku matracov, ktoré uspokoja presne vaše potreby →

Latexový matrac ERGONOMIC LATEX MAXI obsahuje okrem jednej ležiacej plochy zo 100% prírodnej latexovej peny taktiež vrstvu 18 cm vysoko pružnej peny EuroFoam®

Latexový matrac MEDEO LATEX, ktorý obsahuje 100% prírodný latex je ďalej tvorený dvoma vrstvami studenej peny. Uprostred sa nachádza 4 cm vysoká plne flexibilná studená pena RG o hustote 45 kg/m3 s tvrdosťou H3. Svetlo oranžová vrstva je 10 cm vysoká a plne flexibilná studená pena RG o hustote 38 kg/m3 s tvrdosťou H2