Aké sú výhody latexových matracov?

Latexové matrace prinášajú celý rad výhod, a preto sú na našom trhu veľmi obľúbené. Zhrňme si, ktoré to sú v nasledujúcich bodoch, a zistite, prečo práve tieto matrace môžu byť skvelou voľbou pre zdravý a dokonalý spánok.

1) Ortopedické vlastnosti a bodová elasticita

Latexové matrace sa vyznačujú veľmi dobrými ortopedickými vlastnosťami a prejavuje sa u nich silná bodová elasticita. Vďaka týmto atribútom sa matrace zaťažia iba v požadovaných zónach a maximálne sa prispôsobia tvaru tela, i bez toho aby bol tlakom ovplyvnený i okolitý priestor. Poskytujú dokonalú oporu v akejkoľvek pozícii a ponúkajú maximálny komfort behom spánku.

2) Hygienické, hypoalergické a antibakteriálne

Každoročne pribúda množstvo nových alergikov a astmatikov, pre ktorých je zdravé prostredie o to dôležitejšie. Latexová pena je ideálnym materiálom práve pre nich. Nedržia sa v nej roztoče ani iné mikroorganizmy. Tieto matrace sú hygienické, hypoalergénne a antibakteriálne. Taktiež sa z nich neuvoľňujú žiadne škodlivé látky či zápach, keďže latex je prírodný. Matrace sú absolútne zdravotne nezávadné.

3) Odvetrávanie a termoregulačné vlastnosti

Pre matrace sú podstatnými faktormi odvetrávanie a termoregulačné vlastnosti. Tieto požiadavky latexový matrac spĺňa na jednotku. Behom spánku dochádza k prirodzenej cirkulácii vzduchu okolo tela a k odvetrávaniu vlhkosti. Za noc môžu niektorý z nás vypotiť až 1,5 litra potu a ten je odvádzaný preč z matracu. S tým je taktiež spojená i termoregulácia. Prejavuje sa tak, že matrac sa až toľko neprehrieva, pretože latexová pena rýchlejšie chladne a tým sa potíte menej. Túto prednosť oceníte predovšetkým počas teplých letných nocí. Naopak v zime sa nemusíte báť toho, že by matrac chladil. Skrátka sú ideálnou voľbou pre akékoľvek obdobie.

4) Stálosť tvaru a dlhá životnosť

V porovnaní s inými výrobkami, napríklad matracmi z pamäťovej peny, PUR peny či studenej peny, si latexové matrace zaobstaráte na omnoho dlhšiu dobu. 100% prírodný latex je TOP materiálom budúcnosti. Matrace z neho vyrobené sa vyznačujú stálosťou svojho tvaru po celú dobu užívania. Životnosť sa pohybuje okolo 20 rokov, pričom priemer u matracov z iných materiálov je zhruba okolo 4 – 7 rokov. Tento výrazný rozdiel je iste pádnym dôvodom sa rozhodnúť práve pre tento typ matraca.

Aké sú nevýhody latexových matracov?

Aby sme boli objektívni, i latexové matrace majú niekoľko tienistejších stránok. Pravdou však je, že takmer so všetkým s čím sa stretávame v našom živote má i svoje negatíva. Našťastie, nevýhody u latexových matracoch nie sú až tak zásadné.

1) Mäkší povrch

Latexové matrace poskytujú optimálnu mäkkosť, pre každé ľudské telo, ale pravdou je, že niekomu, kto dáva prednosť tvrdším povrchom, môžu pripadať mäkšie. Toto mínus však býva eliminované pri kombinácii latexu s inými materiálmi, ako napr. doskami s kokosovými vláknami, biotexom, použitím studenej peny a pod. Matrace zo studenej peny a latexu, kokoslatexu a ďalších zložiek následne získavajú vynikajúce vlastnosti.

2) Vyššia váha

Latexová pena, hoci je mäkšia, obecne viac váži. To môže byť problém pri manipulácii. S vyššou váhou je treba u týchto modelov počítať, rovnako ako u pružinových matracov. Paradoxom však je, že čím ťažší matrac si kúpite, tým bude kvalitnejší. Dalo by sa povedať, že je to taká jednoduchá rada, ako poznať, či je daný matrac dobrou voľbou.

3) Vyššia obstarávacia cena

Vysoká kvalita býva vykúpená vyššou obstarávacou cenou, ale z pohľadu dlhodobej investície vás latexový matrac bude stáť menej peňazí, než keby si zaobstaráte iný. Pri zlej voľbe výrobcu môžete dopadnúť tak, že nakúpite v jednom časovom horizonte i 3 ks, kým jeden latexový model by vám po túto dobu plnohodnotne slúžil, a to i bez najmenších problémov.