Ako sa latex získava a odkiaľ pochádza, sme pre vás pripravili v tomto článku. Radi by sme vás zoznámili i so samotnou výrobou latexovej peny, z ktorej sa neskôr latexové matrace vyrábajú. Prírodný latex, ktorý sa zozbiera na plantážach, sa totiž ďalej spracováva, aby sa z tohoto materiálu stal materiál ešte výnimočnejší.

Krok č. 1 – Príprava zmesi

Prírodný latex sa spoločne s mydlom a konzervačnými prostriedkami určenými ku stvrdnutiu gumy zmieša dohromady. Všetko sa deje v hygienickej nerezovej nádobe, ktorá je zároveň schladzovaná vodou.

Krok č. 2 – Miešanie zmesi

Vzniknutá zmes, v podstate už latex, prechádza prístrojom, v ktorom sa ďalej mieša so vzduchom. Vďaka tomuto procesu sa latex napení na latexovú penu.

Krok č. 3 – Lisovanie

V tejto fáze sa vzniknutá latexová pena vstrekne do hliníkových lisovacích foriem. Každá forma obsahuje hroty, vďaka ktorým sa vytvorí v pene jedinečná prevzdušnená bublinková štruktúra. Hroty taktiež uľahčujú prenos tepla. Súčasťou lisovacích foriem je labyrintové tesnenie, ktoré vytvára behom uzavretia foriem vákuum. To umožňuje, že sa latexová pena rovnomerne rozptýli a dokonale zaplní priestor formy. Vzniknú tak jednotlivé kusy, z ktorých sa následne vyrobí latexový matrac alebo anatomický vankúš.

latexová pěna v surovém stavu

Krok č. 4 – Vytvrdzovanie materiálu

Celý proces spracovávania a prípravy latexového materiálu prebieha za tepla. Používa sa preto, aby pena krásne vytvrdla a latexové častice sa dobre spojili. Vnútro matraca, prípadne vankúša, sa tak vysuší do pevného stavu.

Krok č. 5 – Oplachovanie

Po stuhnutí matraca či vankúša dochádza k oplachovaniu. Všetko sa z lisovacích foriem vyberie a opláchne, aby sa odstránili pozostatky mydla, prípadne akýchkoľvek ďalších chemikálii. Trvanlivosť produktu sa tak ešte zvýši.

Krok č. 6 – Vysušenie

V poslednej fáze sa vnútro matraca alebo vankúša prepraví na pásový dopravník, kde sa suší. Postupne sa na dopravníku posúvajú a posúvajú skrz sušič až dovtedy, kým sa všetka voda vyparí.